Galvodamas apie darbuotojų motyvaciją, F. Herzberg vienas pirmųjų išvystė mintį, kad pasitenkinimas darbu ir nepasitenkinimas darbu yra du skirtingi konstruktai. Atlikus tyrimą, ši hipotezė buvo patvirtinta, o autorius nustatė, jog pasitenkinimą darbu visų pirmiausia lemia darbinė veikla, savirealizacijos galimybė, o nepasitenkinimą darbu – darbuotojo santykis su aplinka, kurioje dirba.
Herzberg išskyrė higieninius faktorius (atlyginimas, santykiai su vadovu ir kolegomis, darbo sąlygos, įrankiai, maitinimas, organizacijos politika ir kt.) ir motyvacinius faktorius (augimo galimybė, pripažinimas, pasiekimai, atsakomybė, pažanga, darbo pobūdis), kurie lemia motyvaciją darbe. Svarbu tai, jog higieniniai faktoriai neveikia motyvuojančiai – jie yra būtinas pagrindas tam, kad motyvaciniai faktoriai galėtų veikti. Tai reiškia, jog patenkinus visus higieninius faktorius, darbuotojai nebūtinai bus motyvuoti dirbti, bet apleidus higieninius faktorius – jie veiks demotyvuojančiai.
Tad nors įsitraukimo tyrimo rezultatai rodo, jog nemaža dalis įvairių Lietuvos įmonių darbuotojų vis dar nurodo laiku gaunamą atlyginimą kaip vieną iš darbovietės privalumų, tokie savaime suprantami dalykai kaip skaidrumas, stabilumas ir laiku mokama alga nemotyvuoja darbuotojų didinti produktyvumą.
Įsitikinkite, kad Jūsų organizacijoje yra patenkinami visi higieniniai faktoriai, bet nepamirškite, kad tikroji motyvacija slypi darbinės veiklos prasmingume ir darbuotojų tobulėjimo bei augimo galimybėse.
Prireikus pagalbos – kreipkitės dėl darbuotojų įsitraukimo ir pasitenkinimo darbu tyrimo Jūsų organizacijoje.
Adrija Repečkė, Addelse asistentė