Hogan Development Survey (HDS) buvo pirmasis tamsiosios asmenybės pusės įvertinimo įrankis, skirtas darbuotojų atrankai ir vadovų ugdymui. Nuo pirmojo pasirodymo 2001 m., HDS buvo išverstas į 40 kalbų ir panaudotas vertinant daugiau kaip 2,3 mln. suaugusiųjų pasaulio dirbančiųjų. HDS matuoja 11 asmenybės bruožų, kurie gali virsti destruktyviu elgesiu organizacijoje. Vienas iš šių bruožų – spalvingumas (angl. colorful)
Spalvingumo skalė matuoja kiek asmuo yra dramatiškas, siekiantis dėmesio ir entuziastingas. Šie asmenys gerai jaučiasi būdami dėmesio centre. Aukštus balus surinkę asmenys vertina matomumą ir viešumą, jiems svarbu būti pripažintiems, matomiems ir garsiems.
Aukštus balus spalvingumo skalėje turintys asmenys puikiai tinka pozicijose, kuriose reikia viešojo kalbėjimo, pardavimų ar ryšių kūrimo įgūdžių. Tokių asmenų įgimti gebėjimai būti įtraukiančiais, įtikinamais ir gyvybingais padeda puikiai pritraukti auditorijos dėmesį.
Žinoma, ši savybė turi ir tam tikrų trūkumų, pavyzdžiui – nuolatinis dėmesio poreikis. Šių asmenų energingumas ir entuziazmas kartais gali užgožti kolegas, o nuolatinis dėmesio poreikis gali pasirodyti kaip veidmainiškas ar manipuliatyvus.
Norint užtikrinti bendradarbiaujančią ir harmoningą darbo aplinką, labai svarbu rasti tinkamą pusiausvyrą. Asmenys, turintys aukštą balą spalvingumo skalėje, turi itin jautriai valdyti savo energiją ir skatinti bendradarbiavimą, o ne dominuoti dėmesio centre.
Jei atpažįstate, jog turite šią savybę, galite ugdyti šiuos įgūdžius, siekdami išnaudoti visą šio bruožo potencialą ir tapti efektyvesniu lyderiu ar kolega.
Klausykite daugiau, kalbėkite mažiau
Praktikuokite dėmesingą klausymą, jo metu palaikykite akių kontaktą ir leiskite kitiems reikšti savo mintis nepertraukinėdami. Pabandykite perfrazuoti kito žmogaus pasakojimą, tokiu būdu patvirtindami, jog jūs supratote. Šis požiūris ir technika pagerina bendravimo dinamiką, leidžia kitiems jaustis matomais ir išgirstais.
Produktyviai išreikškite savo jausmus ir emocijas
Nors entuziazmas yra užkrečiantis ir įkvepiantis, tačiau svarbiausia yra pusiausvyra. Dėmesio skirkite savo kalbos turiniui, ne tik stiliui. Atkreipkite dėmesį į tai, kokią įtaką jūsų emocijos daro kitiems. Esant reikalui, sumažinkite emocijų intensyvumą ir stebėkite, kaip jūsų emocinės išraiškos veikia aplinkinius.
Dalykite tik realistiškus pažadus
Objektyviai įvertinkite laiką ir pastangas, reikalingus užduotims atlikti. Prisiimkite įsipareigojimus remdamiesi aiškiu supratimu apie jūsų galimybes ir turimus išteklius. Realistiškai planuodami ir vykdydami savo darbus, pelnysite kolegų ir pavaldinių pasitikėjimą.
Susiraskite partnerį
Bendradarbiavimas yra nuostabus augimo įrankis. Jums gali būti naudinga partnerystė su tokiu asmeniu, kuris pasižymi dėmesingumu smulkmenoms, efektyviu laiko planavimu ir gerais veiklos rezultatais. Toks bendradarbiavimas gali suteikti vertingų įžvalgų ir padėti įdiegti naujas praktikas. Mokymasis stebėjimu metodu ir efektyvus elgesio modeliavimas prisidės prie jūsų nuolatinio asmeninio ir profesinio tobulėjimo.
Išvada
Šie įgūdžiai padeda dinamiškiems, pasitikintiems savimi, bet kartais pernelyg dramatiškiems ar dėmesio reikalaujantiems asmenims geriau išreikšti save, būti autentiškiems ir bendrauti nuoširdžiau. Aktyvus klausymasis, emocijų valdymas, realistiški planai ir partnerysčių puoselėjimas padeda keisti netinkamą elgesį į labiau subalansuotą.
Straipsnis paruoštas pagal Summit straipsnį „Do you know your dark sides? – Colorful“